Περιοδικά αλιείας. Ώρα για καμ μπακ?

Συζητήσεις και ότι άλλο μας έρχεται στο μυαλό που θα λέγαμε σε μια παραλία με τους φίλους μας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BadKarma
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 07, 2016 11:48 am

Περιοδικά αλιείας. Ώρα για καμ μπακ?

Δημοσίευση από BadKarma » Παρ Μάιος 26, 2017 11:13 am

Προς συζήτηση μεταφέρω αυτούσια εδώ μια ανάρτηση που έκανα στην ομάδα μου στο facebook:

Ρε παιδιά να πω την αμαρτία μου? Είμαι από αυτούς που έχω εκφραστεί με πολύ επιφυλακτικότητα στο παρελθόν σε σχέση με τα περιοδικά αλιείας κυρίως για τους λόγους για τους οποίους κάποιος θα αγόραζε ένα περιοδικό αλιείας.

Βλέποντας την κατάντια που επικρατεί σε ομάδες και πολλά φόρα (όπου κάποια διαμάντια χάνονται σε τόνους φύρας) αναπολώ εκείνες τις εποχές που αγοράζαμε κανένα περιοδικό και στα μεσοδιαστήματα από το ένα ψάρεμα στο άλλο μας βοηθούσε στο να έχουμε τη θάλασσα δίπλα μας.

Πραγματικές ή μη ιστορίες, πραγματικές η μη φωτογραφίες, απόψεις, "έρευνα αγοράς" και παρουσιάσεις στις τελευταίες σελίδες, διαφημίσεις και διάφορα άλλα πολλά παρέα για τις δύσκολες ώρες.

Μπορεί να ήτανε "what you see is what you get" με την έννοια ότι δεν υπήρχε η διαδραστικότητα και η αμεσότητα των ηλεκτρονικών "βοηθημάτων". Αλλά από την άλλη δεν υπήρχε και αυτός που θα πεταγόταν και θα σου χάλαγε το όνειρο.
Και το αρχείο, η στοίβα πάντα εκεί δίπλα. Μια "χεριά" και φέρναμε μπροστά μας ένα άρθρο που κάτι θέλαμε να ξαναδιαβάσουμε, μια ιστορία που μας έκανε εντύπωση και μας άφησε μια "γλυκιά αρμύρα", τυπωμένα όλα σε χαρτί, να το πιάνεις, να το αισθάνεσαι.

Ουαί κι αλίμονο σε όσους τα είδανε πιο σοβαρά από όσο έπρεπε και δεν πιάσανε το όλο νόημα της ύπαρξής τους που κατά βάση ήτανε η καλώς νοούμενη ψυχαγωγία.

Ουαί κι αλίμονο σε όσους θέλησαν να μάθουν να ψαρεύουν στηριζόμενοι μόνο σε τεχνικά εγχειρίδια.

Ξέρουμε ότι τα κορίτσια του Playboy δεν έχουν καμία σχέση με τις φωτογραφίες του περιοδικού όταν πάνε να ψωνίσουν από το σούπερ μάρκετ αλλά σοβαρά τώρα, εσείς προσέχατε το ρετούς όταν τα μπανίζατε ή τον μύθο?

Είμαι από αυτούς που έχουν αγοράσει ελάχιστα περιοδικά αλλά να σας πω την αλήθεια άρχισαν να μου λείπουν. Πολύ.

Κούρασα?

Άβαταρ μέλους
Akis
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 9:53 pm

Re: Περιοδικά αλιείας. Ώρα για καμ μπακ?

Δημοσίευση από Akis » Παρ Μάιος 26, 2017 11:48 am

Καθολου, ισα ισα, ξυπνησες αναμνησεις.....Και που δεν τα επαιρνα,και που δεν τα διαβαζα.....Και διαβαζα συνεχεια τα ιδια πραγματα (μηπως μου ξεφυγε κατι) μεχρι να βγει το επομενο τευχος.Ειχα και κολλητο τον περιπτερα, και μου τα κραταγε.........χαχαχα

Άβαταρ μέλους
Astanapan
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 02, 2014 12:15 am

Re: Περιοδικά αλιείας. Ώρα για καμ μπακ?

Δημοσίευση από Astanapan » Πέμ Ιούλ 27, 2017 12:44 am

μηπως δεν σου λειπουν καθαυτο τα περιοδικα και η υλη τους αλλα η διαθεση και το πνευμα που ειχες για το ψαρεμα πιο παλια¨?
προσωπικα σταματησα να αγοραζω περιοδικα οταν αντελιφθην μετα πχ απο 12 τευχη οτι τα ολα ανακυκλωνονται με αλλες φωτο και λεξεις αλλα ουσιαστικα τα ιδια θεματα εκει σταματασησε για μενα η ψυχαγωγια και αρχισα να νιωθω θυμα.οποτε σταματησα να τα παιρνω
(μιλαω για τα επιστημονικα τεχνικα αρθρα τα οποία τα ΒΑΡΙΕΕΕΕΕΕΜΑΙ!!!!!!,ΕΓΩ θα ηθελα ενα περιοδικο με αρθρα στυλ Παπαναθασιου εκλαικευμενα χωρις δηθεν επιστημοσυνες και φανφαρες)
ΟΧΙ δεν μου λειπουν καθολου


ποια ομαδα εχεις στο facebook?

Άβαταρ μέλους
BadKarma
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 07, 2016 11:48 am

Re: Περιοδικά αλιείας. Ώρα για καμ μπακ?

Δημοσίευση από BadKarma » Πέμ Αύγ 17, 2017 9:59 am

Ο Παπαθανασίου είναι μια σχολή μόνος του. Κατά καιρούς διάφορα λέγονται για τον χαρακτήρα του κλπ αλλά δεν ασχολούμαι. Εμένα με ενδιαφέρει αυτό που διαβάζω.

Τώρα όσον αφορά η διάθεση για το πνεύμα που λες...(βαθύς αναστεναγμός)...

Αναπολώ την εποχή εκεί στο 2005 που διαβάζαμε για Τραμπούκα και Τουμπερτίνια και γουρλώναμε τα μάτια με δέος. Έχω καταευχαριστηθεί ψαρέματα με καλαμάκι fiberglass από το Lidl φίλε μου. Και τώρα με εργαλεία των 150 και 200 ευρώ ασχολούμαστε περισσότερο με αυτά παρά με το ψάρεμα.

Κάποια στιγμή μου την είχε βαρέσει και ήθελα να πάρω 2-3 από τα πιο φθηνά καλάμια που θα μπορούσα να βρω και να ψαρεύω αποκλειστικά με αυτά έτσι για να την σπάω στους ελιτάδες εκεί έξω...

Η ομάδα μου είναι η Αγαπάμε το ψάρεμα. Ψαρεύουμε με σεβασμό στη θάλασσα.

Άβαταρ μέλους
andreasomageiras
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Παρ Σεπ 22, 2017 3:21 pm
Been thanked: 1 time

Re: Περιοδικά αλιείας. Ώρα για καμ μπακ?

Δημοσίευση από andreasomageiras » Δευ Απρ 09, 2018 8:49 pm

BadKarma έγραψε:
Παρ Μάιος 26, 2017 11:13 am


Ξέρουμε ότι τα κορίτσια του Playboy δεν έχουν καμία σχέση με τις φωτογραφίες του περιοδικού όταν πάνε να ψωνίσουν από το σούπερ μάρκετ αλλά σοβαρά τώρα, εσείς προσέχατε το ρετούς όταν τα μπανίζατε ή τον μύθο?

Δεν έχω να πω τίποτα.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η παραλία μας!!”