Καλαμαριέρες που δοκιμάσαμε και σίγουρα δουλεύουν

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Christos Pi
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 10:04 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Καλαμαριέρες που δοκιμάσαμε και σίγουρα δουλεύουν

Δημοσίευση από Christos Pi » Πέμ Νοέμ 09, 2017 9:41 am

Πρόσφατα ετοίμαζα τον εξοπλισμό μου για Eging και κοιτάζοντας την κασετίνα με τις καλαμαριέρες μου, σκεφτόμουν πόσα χρήματα πήγαν χαμένα σε καλαμαριέρες και χρώματα που που μου έκατσαν τέλεια στο μάτι και τις πήρα, αλλά όχι και στα μάτια των καλαμαριών με αποτέλεσμα να αραχνιάζουν στην κασετίνα αχρησιμοποίητες.
Για την αποφυγή λοιπόν των χαμένων χρημάτων όσων ασχολούνται με αυτήν την τεχνική, σκέφτηκα να αναρτήσω κάποιες καλαμαριέρες και τα χρώματα που μου απέδωσαν τα μέγιστα σε κάθε μου εξόρμηση.
Γιατί όπως έχουμε πεί πολλές φορές, στο Psaroma δεν έχουμε μυστικά ούτε παραπλανούμε κάποιον να αγοράσει τα προιόντα και τις εταιρίες που θέλουμε να του λανσάρουμε...



SPANISH LURES SPELL EGI
SPELL-EGI-SITE-UV-LIGHT.jpg
Πάρα πολύ καλές και οικονομικές! Με έντονους UV χρωματισμούς και Glow. Η κόκκινη μάλιστα έχει και κόκκινο φωσφορισμό.
Εχω την ρόζ και την πράσινη και σε μουντές βραδιές χωρίς φως είναι αποδοτικότατες.




DTD Red killer
kalamariera-dtd-red-killer-egi.jpg
Εδώ η DTD μας έδωσε την πετυχημένη συνταγή της "white killer" με βελτιώσεις όπως ο φώσφορος Red glow και η ταχύτερη βύθιση στα 3 sec/m που την καθιστά ιδανική για βαθιά νερά και λιμάνια
Φονιάς πραγματικός!!!



TSURIKEN EGISTA
tsuriken-egista.jpg
Εντάξει....τι να πω ....ενθουσιασμένος με τις συγκεκριμένες. Καταλαβαίνεις αμέσως την διαφορά στην απόδοση. κυκλοφορούν σε normal, deep και rattle Αγαπημένες οι glow orange, η marble orange(MOE), η marble Pink(MPE), η blue-pink και η περιβόητη ¨πiτζάμα¨ KPO.




DTD BIJELA OITA
bjela.jpg
Μία καλαμαριέρα σφάχτης, δεν σου γεμίζει το μάτι αλλά μου έχει δώσει τα περισσότερα πονηρά καλαμάρια.



VEGA GLOW SQUID
vega glow squid.jpg
Μια σειρά οικονομική με πολλούς φαν. Δοκιμάστε την 10(Ροζ), την 15(καφε-γκρι) και την 68(μωβ).



Yo zuri pata pata Q rattle
yo-zuri-pata-pata-q-rattle.jpg
Πολύ καλή σειρά, με χρωματισμούς για όλες τις συνθήκες + rattle!


DUEL(Yo zuri) EZ-MAG CAST
Duel-EZQ-MAG-CAST.jpg
Πραγματικά ασυναγώνιστη. Όλη η σειρά είναι τρομερή... Και βολές στο Θεό!



shimano clinch flash boost
shimano clinch flash boost.jpg
Εδώ η shimano μας έδωσε μία καινοτομία, την "flash boost"
Μια ανακλαστική ταινία στο εσωτερικό τους η οποία πάλλεται διαρκώς έρχεται για να κάνει τις καλαμαριέρες άκρως ελκυστικές όχι μόνο κατά την πλεύση τους αλλά και ακόμα όταν είναι σταματημένες. Ιδιαίτερα αποτελεσματικές σε βραδιές χωρίς καθόλου φεγγάρι. Ακόμη, το keimura σώμα που διαθέτουν αποτελεί ένα συστατικό της επιτυχίας τους. Η λευκή έχει κάνει πάταγο


YAMASHITA EGI OH Q LIVE SEARCH 490
YAMASHITA EGI OH Q LIVE SEARCH 490.jpg
Για τις Yamashita τι να πω.. όλοι ξέρουμε οτι είναι No1 σε καινοτομία κατασκευής καλαμαριέρων. Δέν αναφέρω χρώμα. όλα δουλεύουν τις ανάλογες ώρες και συνθήκες. Κορυφή!



SAVAGE GEAR POWERGLOW
SAVAGE-GEAR-POWERGLOW-EGI.jpg
Νέες κι ωραίες! Κυκλοφορεί σε 3.0(17.2gr) και 3.5(22.8gr) . Τρομερές σε όλα τα χρώματα.




tubertini sirius by tuga
tubertini sirius by tugablue.jpg
tubertini sirius by tuga.jpg
Είδος υπο εξαφάνιση οι συγκεκριμένες καλαμαριέρες της tubertini. Αν σε κάποιο μαγαζί πετύχετε καμία πάρτε την με κλειστά μάτια! Ειδικά την Μπλέ. Σουπιοσφάχτης!




KIKU CHAMELEON
KIKU.gif
Για τις Kiku είχα αναφερθεί και στο παρελθόν. Φθηνές και αποδοτικές με την σειρά Chameleon να ξεχωρίζει. Όλα τα χρωματάκια της σειράς είναι μια χαρά, ειδικά σε δύσκολους βυθούς με φόβο μην χάσουμε την καλαμαριέρα, οι συγκεκριμένες είναι πολύ καλή λύση.




DTD Diamond Oita
dtd-diamond-oita.jpg
Την συγκεκριμένη καλαμαριέρα (πράσινη) δεν την αποχωρίζομαι ποτέ! Δεν ξέρω... το χοντρό υφασμάτινο περίβλημα? τις τρελαίνει τις σουπιές. Την έχω χάσει αρκετές φορές κι έτρεξα να την ξαναπάρω. Μου έχει δώσει τρομερά μεγάλες σουπιές.




JATSUI
JATSUI REFISH.jpg
Jatsui rush egi.jpg
JATSUI TEMPESTA.jpg
Η Jatsui είναι μία εταιρία με οικονομικές καλαμαριέρες και ΤΕΡΑΣΤΙΑ γκάμα χρωμάτων, τόσο τεράστια που σε πιάνει ζαλάδα στο τι θα διαλέξεις. Θέλει πολύ ψάξιμο και πειραματισμούς στο να καταλήξεις σε κάποιο χρωματισμό. Εδώ αναρτώ κάποιες που έχω δοκιμάσει και είχα αποτελέσματα, να σας λύσω λίγο τον πονοκέφαλο για όταν τις αντικρίσετε σε κάποιο ράφι. Jatsui refish, tempesta και Rush egi.



Yo-Zuri Aurie-Q FinAce
Yo-Zuri Aurie-Q FinAce.jpg
Φαντασικές! Οι συγκεκριμένες διαθέτουν τρία εξογκώματα στο σώμα τους. Ένα την κορυφή της ράχης τους και δύο στα πλευρά, κοντά στην ουρά. Τα συγκεκριμένα «πτερύγια» έχουν φέρει επανάσταση στην ισορροπία και σταθερότητα τους.
Οι Yo-Zuri Aurie Q-FinAce είναι ντυμένες με ύφασμα Keimura το οποίο αναδεικνύει τον μπλέ φωτισμό σε συνθήκες σκοταδιού.



DTD real fish oita
dtd-real-fish-oita.jpg
Για νύχτες με νερά καθαρά και διαυγή ή με φεγγάρι, οι ρεαλιστικές καλαμαριέρες είναι μια λύση που θα δώσει αποτέλεσμα. Η real fish βγήκε για να μας λύσει τα χέρια σε αυτές τις συνθήκες. Αγαπημένες ο σαργός και η mackerel.




DTD BAllISTIC EGI
dtd-ballistic-egi.jpg
Σε περιοχές όπως βαθιά λιμάνια με ρεύματα η dtd επιτέλους εξελίχθηκε και μας έδωσε τις ballistic. Ταχύτερη βύθιση και χρώματα που σκοτώνουν! H λευκή, η κοκκινοκεφαλη και η πορτοκαλι εχουν γινει "urban legend"!




OCEANIC EGIDO JERK & PREMIUM
jerk.jpg
premium.jpg
Εδώ παίδες θα πω ένα όνομα... Γιώργος Φενερλής... κάνει μπαμ οτι έχει βάλει το χεράκι του και οι καλαμαριέρες είναι απίστευτα ποιοτικές για την τιμή τους. Τα χρώματα είναι γνωστά, τα έχουμε ξαναδεί από άλλες επώνυμες εταιρείες και δοκιμασμένα με πολλές επιτυχίες. Έχω δοκιμάσει τις Jerk και τις Premium κι έχω πραγματικά εκπλαγεί...Μπράβο και ξανά μπράβο




DTD white killer
dtd white killer.jpg
Aυτή η σειρά της Κροατικης Dtd white killer τα έχει όλα... αργή βύθιση, έντονο κροτάλισμα και φωτισμό glow σε δύο χρωματισμούς.
Τι άλλο να ζητήσει κανείς? Για τα νερά μας μία απο τις καλύτερες. Χρώματα που δοκίμασα, πράσινη ράχη και η ολόλευκη, καί οι δύο μου δούλεψαν το ίδιο καλά.




Yamashita egi sutte R
Yamashita egi sutte R.jpg
Και Yamashita, και σε καλή ανθρώπινη τιμή, οι egi sutte δουλεύουν μια χαρά. Μπορεί να μην είναι θερμικές, rattle ή keimura, αλλά την δουλίτσα τους την κάνουν και πολύ τίμια μάλιστα. Έχω δοκιμάσει αρκετες απο τη σειρά αυτή, την κοκκινοκεφαλη(BRH), την ροζ(RP) την γαρίδα(NEB), την πορτοκαλί(RΟ) και την Μωβ(ΝΙΥ) είναι απίστευτες η κάθε μια στην ¨ώρα¨ της!



Hayabusa FS509 V3 Rattle
Hayabusa FS509 V3 Rattle.jpg
Ακόμη μια φανταστική σειρά με έντονους UV χρωματισμούς και δυνατό κροταλισμα, για νυχτες με φεγγαρι η καθαρα νερα θα κάνουν την διαφορά.


YO-ZURI AURIE Q
YO-ZURI AURIE Q.jpg
Πάρα πολύ καλή σειρά πού πρέπει κάποια από αυτές να βρίσκεται στην κασετίνα μάς.
όλες φωσφορίζουν είτε απλό glow, είτε 488 (δηλαδή μπλε χρώμα σε συχνότητα που βλέπουν καλύτερα τα καλαμάρια).




Τέλος, να σας δώσω κι ένα tip για λιμάνια... Σε καθε σας εξόρμηση να έχετε πάντα κι ένα καρουλάκι αρματωμένο με μία καλαμαριέρα για την περίπτωση που έχετε κάνει την βολή σας μακρυά στον βυθό και τύχει να περάσει κάποιο καλαμάρι μπροστά σας στην επιφάνεια. Ετσι θα μπορείτε να αντιδράσετε ταχύτερα, ρίχνοντας με το καρούλι την καλαμαριερα. σας κοντά του. ;)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Constantine Palivakis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1612
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2014 8:31 pm
Been thanked: 1 time

Re: Καλαμαριέρες που δοκιμάσαμε και σίγουρα δουλεύουν

Δημοσίευση από Constantine Palivakis » Πέμ Νοέμ 09, 2017 10:20 am

Ευχαριστούμε Χρήστο!
Πολυ καλη δουλεια και ασε που άρχισα να σκέφτομαι να πάω για καλαμάρια το βράδυ.
www.constantinepalivakis.com

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Καλαμαριέρες που δοκιμάσαμε και σίγουρα δουλεύουν

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Πέμ Νοέμ 09, 2017 12:59 pm

Μπράβο ρε Χρήστο!!!
Ωραία δουλειά κ μεγάλη βοήθεια για πολλούς από εμάς.
Δώσε κ την αγαπημένη σου συνταγή κ κλείσαμε...
..tripinfishing..

Άβαταρ μέλους
Christos Pi
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 10:04 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Καλαμαριέρες που δοκιμάσαμε και σίγουρα δουλεύουν

Δημοσίευση από Christos Pi » Πέμ Νοέμ 09, 2017 1:21 pm

αχαχαχαχα για την πίτσα?

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Καλαμαριέρες που δοκιμάσαμε και σίγουρα δουλεύουν

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Πέμ Νοέμ 09, 2017 1:41 pm

Όχι ρε... αχαχααα
Κάνω ανάρτηση....
..tripinfishing..

Άβαταρ μέλους
Christos Pi
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 10:04 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Καλαμαριέρες που δοκιμάσαμε και σίγουρα δουλεύουν

Δημοσίευση από Christos Pi » Σάβ Νοέμ 19, 2022 3:00 pm

Όπως κάθε χρόνο,έτσι και φέτος το άρθρο αναβαθμιστηκε με νέες καλαμαριερες που προστέθηκαν στις ήδη υπάρχουσες, ευχαριστώ πολύ !!!

Άβαταρ μέλους
Constantine Palivakis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1612
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2014 8:31 pm
Been thanked: 1 time

Re: Καλαμαριέρες που δοκιμάσαμε και σίγουρα δουλεύουν

Δημοσίευση από Constantine Palivakis » Τετ Νοέμ 23, 2022 9:41 pm

Ευχαριστούμε Χρηστο!
www.constantinepalivakis.com

Άβαταρ μέλους
Nikos Kanakis
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2014 10:44 am
Has thanked: 1 time

Re: Καλαμαριέρες που δοκιμάσαμε και σίγουρα δουλεύουν

Δημοσίευση από Nikos Kanakis » Κυρ Νοέμ 27, 2022 11:56 am

Μπράβο Χρήστο, σωστό και κατατοπιστικό άρθρο 👏👏👏
Psaroma γιατί έτσι γουστάρω !!!

Άβαταρ μέλους
Giorgos Gallis
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Τρί Φεβ 25, 2014 10:41 am

Re: Καλαμαριέρες που δοκιμάσαμε και σίγουρα δουλεύουν

Δημοσίευση από Giorgos Gallis » Κυρ Νοέμ 27, 2022 3:10 pm

Μπράβο σου Χρηστο,συνέχισε τό ψάξιμο.

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Καλαμαριέρες που δοκιμάσαμε και σίγουρα δουλεύουν

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Σάβ Δεκ 03, 2022 12:14 pm

Σα να έχεις ασχοληθείς λίγο μου κάνει
😂
Ωραιος ρε Χρηστάρα.
Μοναδική ανάρτηση.
Χρόνος Χρήμα Γνώση δωρεάν.
Χρησταρας ψυχάρα. 😘
..tripinfishing..

Άβαταρ μέλους
Christos Pi
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 10:04 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Καλαμαριέρες που δοκιμάσαμε και σίγουρα δουλεύουν

Δημοσίευση από Christos Pi » Σάβ Δεκ 03, 2022 11:49 pm

😁😁😁
Γεια σου Τάσο !!!!!!!
Ακόμη σε περιμένω Ωρωπό να κάνουμε ένα ψαρεματακι παρέα!
Αντε ντε! Κανονισε το πια! Νισάφι !

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Καλαμαριέρες που δοκιμάσαμε και σίγουρα δουλεύουν

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Πέμ Δεκ 29, 2022 4:01 pm

Άστα Χρηστάρα..
Είμαστε στη περικοπή έδω κ καιρό.
Με τη πρώτη ευκαιρία θα σου στείλω.
Είναι πάνω πάνω στην ιεραρχία.
Καλη χρονιά αδελφέ κ ελπίζω να είναι σύντομα κ αρκετά.
..tripinfishing..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Καλαμαριέρες”